
Kui inimene lubab endale väliseid asju (nt luksusesemeid või mugavusi), kuid ei investeeri iseenda sisemisse arengusse, siis on tegemist sageli madala eneseväärtustunde, ebateadliku põgenemise ja uskumuste konfliktiga. Selle käitumise juured on sügavamal alateadvuses ja kajastavad inimese suhet iseenda ja maailmaga.
Miks selline käitumine esineb?
Madala eneseväärtustunde peegeldus:
Kui inimene keskendub välistele asjadele, võib see olla viis kompenseerida tühjust või rahulolematust enda sees. Välised asjad annavad ajutise rahulolu, kuid ei suuda täita sisemist vajadust.
Näide: Inimene ostab uue auto või kallid riided, kuid väldib teraapiat või kursusi, mis aitaksid tal oma sisemist rahu leida.
Kadestamine kui peegel:
Kadestamine viitab sageli sellele, mida inimene ise soovib, kuid tunneb, et ta ei suuda saavutada. Selle asemel, et võtta vastutus ja tegutseda, süüdistatakse teisi või väliseid olusid.
Näide: „Sellel inimesel lihtsalt veab,“ võib tegelikult tähendada: „Ma tahaksin sama, aga ma ei usu, et olen selleks võimeline.“
Koonerdamine ja hirm puuduse ees:
Inimene võib koonerdada iseenda arendamisel, kuna ta ei näe seda kui „reaalset investeeringut“. Ta ei usalda, et sisemine töö toob pikaajalist kasu, sest tulemus pole kohe nähtav.
Näide: Raha kulutamine uutele kogemustele või vaimsele tööle tundub mõnele „raiskamisena“, sest tulemused pole käegakatsutavad nagu füüsiline ese.
Välise fookuse lõks:
Inimene võib olla harjunud mõõtma oma väärtust välise edu või omandi kaudu, mitte sisemise tasakaalu või heaolu kaudu.
Näide: „Kui mul on uus telefon või kallis reis, siis inimesed arvavad, et mul läheb hästi.“
Kuidas seda mõista ja lahendada?
Aidata inimest teadvustada:
Selgita, et välised asjad on ajutised ja ei paku püsivat rahulolu. Kui inimene investeerib enda sisemisse arengusse, loob ta aluse pikaajaliseks õnneks ja külluseks.
Näide: „Mõtle, kui palju sa oled valmis kulutama välistel asjadel. Aga mis juhtuks, kui sa paneksid sama energia oma sisemaailma tasakaalu leidmisse? Tulemused kestaksid kogu elu.“
Keskendumine väärtusele, mitte hinnale:
Inimesed kipuvad nägema investeeringut iseendasse kui kulu, mitte väärtust. Aita neil mõista, et sisemiste blokkide vabastamine ja eneseareng toovad tegelikult rohkem võimalusi ja elurõõmu.
Näide: „Kui sa oled rahul endaga, suudad sa palju paremini kasutada ka kõiki neid väliseid ressursse, mida sa juba omad.“
Kadestamise transformeerimine inspiratsiooniks:
Julgusta inimest kasutama kadedust kui vihjet: see näitab, mida nad ise tegelikult soovivad. Kadestamise asemel võiks inimene küsida: „Mida ma saan teha, et ka mina saavutaksin midagi sarnast?“
Näide: „Kui sa tunned, et kellelgi veab, siis kasuta seda inspiratsioonina. Mõtle, mida saaksid oma elus muuta, et liikuda selles suunas.“
Võta fookus väliselt sisemisele:
Välised asjad ei too sisemist rahulolu, kui inimene ei tunne end väärtuslikuna. Aita neil mõista, et tõeline rahulolu tuleb seestpoolt.
Näide: „Kõige väärtuslikum, mida sa endale lubada saad, on rahu ja rõõm. See algab sinu seest, mitte väljast.“
Väikesed sammud enda eest hoolitsemiseks:
Inimest, kes on harjunud mitte investeerima endasse, saab julgustada alustama väikeste sammudega, nagu raamatute lugemine, lühikesed teraapiasessioonid või lihtne kohaloleku praktika.
Sõnum inimestele: Pane iseend esikohale
„Kui sa suudad leida harmoonia iseendas, muutub kogu sinu väline maailm. Investeeri enda sisemisse heaolusse – see on parim kingitus, mida sa endale teha saad. Kõik välised asjad muutuvad siis palju tähendusrikkamaks ja sa ei tunne enam vajadust end teistega võrrelda.“